Masz pytanie - zadzwoń: 0 691 553 303

Mycie elewacji budynku. Jak wyczyścić zabrudzenia?

mycie elewacji budynku

Niezależnie, z jakich materiałów został wybudowany dom, jego elewacja po kilku latach będzie wymagać gruntownego czyszczenia. Na całe szczęście, nie musimy robić tego, co roku, a jedynie co kilka sezonów. Warto jednak zadbać o to, by ściany naszego domu nie były pokryte sadzą, glonami czy pleśnią, ponieważ stanowi on swego rodzaju wizytówkę. W jaki zatem sposób skutecznie wyczyścić elewację i jakich do tego użyć środków?

Od czego zależy  podatność elewacji na zabrudzenia?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że stopień zabrudzenia elewacji zależeć będzie od miejsca, gdzie został usytuowany dom, ale także od materiałów, które zostały wykorzystane do jego budowy. Jak łatwo się domyślić, elewacja najszybciej zabrudzi się, jeśli budynek stoi przy ruchliwej ulicy, bądź sąsiaduje z różnego rodzaju zakładami przemysłowymi. Na szybkość powstawania zabrudzeń wpływa także stopień nasiąkliwości tynków – dosyć często będziemy musieli czyścić zatem tynki mineralne, na których znacznie szybciej osadzać się będą np. glony niż na tynkach  silikonowych czy silikatowych.

Jak wyczyścić elewację?

Przede wszystkim, to zadanie powierzyć możemy firmie sprzątającej, która posiada w zakresie swoich usług mycie elewacji – będziemy mieli wtedy pewność, że ściany naszego domu zostaną wyczyszczone w profesjonalny sposób, a dodatkowo zaoszczędzimy na czasie. Jeśli jednak jesteśmy gotowi sami się tego podjąć, warto kierować się pewnymi zasadami.

Przede wszystkim, pierwszym krokiem, który powinniśmy wykonać, jest wstępne mycie elewacji wodą, a także pozbycie się najbardziej uporczywych zabrudzeń szczotką. Stosując jedynie ten duet, możemy w szybki sposób usunąć niewielkie zabrudzenia powstałe na cegle czy kurzu osadzonego na tynku. Żeby pozbyć się nieco bardziej uporczywego brudu, najlepiej skorzystać z myjki ciśnieniowej do 120 bar z dodatkiem specjalnego detergentu. Warto jednak pamiętać, że środek czyszczący powinien być dobrany do materiału ścian, ale także do rodzaju zabrudzenia, z którym chcemy walczyć.