Masz pytanie - zadzwoń: 0 691 553 303

Jak postępować z brudną tapicerką?

Czyszczenie wykładzin Warszawa, czyszczenie tapicerek

Niestety, ale w biegu codziennych spraw, często zdarza nam się wylać kawę, czy ubrudzić kanapę pysznym jedzeniem. W ten sposób prędzej czy później, ale część z naszych tapicerowanych mebli ulega zabrudzeniom, co w rezultacie wpływa na ich wygląd i estetykę całego pomieszczenia. Jak zatem poradzić sobie z różnego rodzaju plamami i czy warto czyścić je na własną rękę?

Naturalne sposoby

Wbrew pozorom, praktycznie każdy z nas posiada u siebie w domu pewne preparaty, które świetnie poradzą sobie z zabrudzeniami na fotelu czy kanapie. Mowa o produktach codziennego użytku, takich jak soda oczyszczona, proszek do prania czy pasta do zębów. Zdziwieni? Nie od dziś wiadomo, że soda oczyszczona posiada cenne właściwości czyszczące: jest m.in. świetnym pochłaniaczem, dlatego z powodzeniem może konkurować ze sklepowymi preparatami.

Aby wyczyścić mocno zabrudzoną tapicerkę, najlepiej jest przygotować pastę sodową, a więc rozmieszaną sodę z dodatkiem kilku łyżeczek wody. Wzmocniony efekt natomiast zapewni nam dodanie do pasty kilku kropel cytryny.  Jasną skórzaną tapicerkę natomiast najlepiej jest czyścić pastą do zębów lub wodą kolońską.

Najważniejsze zasady czyszczenia tapicerki

Jeśli plamy widnieją na naszej kanapie już od jakiegoś czasu, najbezpieczniejszą opcją będzie zatrudnienie specjalistycznej ekipy sprzątającej, która bez problemu poradzi sobie z wypraniem tapicerki. Jeśli jednak plama dopiero co powstała, warto kierować się kilkoma zasadami.

  1. Szybka reakcja – im szybciej zaczniemy działać, tym większe prawdopodobieństwo, że plama zniknie.
  2. Przeprowadzenie próby na niewidocznym fragmencie tapicerki – przed zastosowaniem wybranego środka, warto najpierw sprawdzić na niewidocznej części materiału, czy preparat nie spowoduje jego zniszczenia.
  3. Ostrożność – czyszczenie należy rozpocząć od korzystania jedynie z delikatnych detergentów, w przeciwnym razie możemy narazić tapicerkę na nieodwracalne odbarwienia.
  4. Czyścimy najpierw brzegi, potem środek plamy – ta zasada zmniejszy ryzyko rozprzestrzeniania się plamy na pozostałej części tapicerki.