Masz pytanie - zadzwoń: 0 691 553 303

Pranie wykładzin. Jak robić to dobrze?

Pranie wykładzin

Każdy posiadacz jasnej wykładziny wie, jak trudno jest utrzymać ją w czystości. Niestety, ale bardzo szybko pojawiają się na niej widoczne plamy, które wpływają na estetykę całego pomieszczenia. Warto jednak ze względu na pojawiające się w niej roztocza myć ją regularnie, nie tylko, gdy zauważymy zabrudzenia. W jaki zatem sposób prać wykładziny i jakich środków do tego używać? 

Domowe sposoby na pozbycie się plam 

Podstawowym narzędziem, które możemy wykorzystać do pozbycia się plam z wykładziny, jest oczywiście odkurzacz piorący. Nie każdy jednak ma do takiego dostęp. Wtedy w grę wchodzi specjalny odplamiacz lub bardziej naturalne produkty, których na co dzień używamy w kuchni. Mowa przede wszystkim o sodzie oczyszczonej, która charakteryzuje się właściwościami pochłaniającymi. Wystarczy rozsypać ją po całej wykładzinie, zostawić na około godzinę i następnie ją odkurzyć. W ten sposób nie tylko pozbędziemy się plamy np. po winie, ale dodatkowo odświeżymy kolor i zneutralizujemy nieprzyjemny zapach. 

Innym, dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie alkoholu (np. spirytusu salicylowego)  z dodatkiem soli. Taki preparat rewelacyjnie sprawdzi się do usuwania nieco bardziej tłustych plam – wystarczy, że przetrzemy nim zabrudzeni i zostawimy do wyschnięcia.

Dwa sposoby czyszczenia wykładzin 

Przede wszystkim, jeśli zabrudzenia widnieją na naszym dywanie już od dłuższego czasu, a my nie mamy cierpliwości do tego typu zadań, warto postawić na profesjonalną firmę sprzątającą, która w odpowiedni sposób wypierze wykładzinę, pozbywając się plam, zalegającej sierści czy nieprzyjemnego zapachu. 

Jeśli natomiast chcemy samodzielnie pozbyć się plam, warto skorzystać z jednej z dwóch metod. Pierwsza z nich – czyszczenie na sucho – polega na naniesieniu na odkurzoną powierzchnię wykładziny środka czyszczącego i wcieraniu go we włosie dywanu np. za pomocą szczotki. W ten sposób brud zamienia się w kryształki, które następnie należy odkurzyć. Metoda na mokro zaś polega na praniu wykładziny specjalnym odkurzaczem, który płucze i czyści wykładzinę za pomocą odpowiednich detergentów.