Masz pytanie - zadzwoń: 0 691 553 303

Zasady bezpieczeństwa przy myciu okien

mycie okien wieżowiec

Obecnie, w większych miastach coraz częściej spotykamy się z pięknie przeszklonymi wieżowcami, które robią na nas ogromne wrażenie. Mycie okien takich budynków może jednak okazać się nie lada wyzwaniem. Przed zleceniem tego typu pracy, warto jednak dowiedzieć się, czy zalicza się ona do pracy na wysokości – jeśli tak, z czym się to będzie wiązać. Sprawdź, jakie są najważniejsze zasady bezpieczeństwa przy myciu okien! 

Kiedy mycie okien zaliczane jest do pracy na wysokościach? 

Według rozporządzenia ministra MPiPS z dnia 26.09.1997 roku, do prac na wysokościach zaliczamy prace na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej jednego metra nad poziomem podłogi lub ziemi. Warto jednak dodać, że nie zalicza się do nich prac, niezależnie od wysokości, na powierzchni, która osłonięta została ze wszystkich stron co najmniej 1,5-metrowymi pełnymi lub oszklonymi ścianami, a także, gdy została wyposażona w stałe konstrukcje lub urządzenia chroniące pracownika przed upadkiem. 

Warto pamiętać o tym, że mycie okien w wysokich biurowcach może być bardzo niebezpieczne, dlatego tak ważne jest,  by prace nadzorowały odrębne osoby. Ponadto, jeśli ryzyko jest naprawdę spore, myciem okien w takich warunkach powinni zająć się specjalnie upoważnieni, wyposażeni w odpowiednią odzież i sprzęt, a także przeszkoleni do tego pracownicy, np. ze specjalistycznej firmy sprzątającej. 

Zabezpieczenia podczas mycia okien 

Mycie okien, zwłaszcza na wysokościach, tj. w wysokich biurowcach, gdzie nie ma możliwości czyszczenia ich od wewnątrz, jest wyjątkowo niebezpieczne, dlatego tak ważne jest zapewnienie odpowiednich zabezpieczeń. Przede wszystkim należy skupić się na sprzęcie – korzystanie z wysięgnika teleskopowego znacznie obniży ryzyko, że osoba myjąca okna np. spadnie z wysokości. Dzięki takiemu wysięgnikowi będzie można wykonywać pracę z poziomu ziemi, bez konieczności użycia drabiny czy innego podwyższenia. Jeśli pracownik nie ma możliwości mycia okna za pomocą takiego sprzętu, powinien on być zabezpieczony np. balustradą czy krawężnikiem o minimalnej wysokości 15 cm.